plenru

Trujące rośliny

Mini encyklopedia została opracowana na podstawie informacji podanych na portalach dotyczących roślin i weterynarii (dokładne źródło pod koniec artykułu) - Zapraszamy do zapoznania się z wykazem roślin szkodliwych dla zdrowia i życia Twojego kota hand CZYTAJ WIĘCEJ

Alergeny kota

Buczyłko K.: Alergeny kota: nie tylko Fel d 1 Alergia, 2017, 3; 23-28, Wydawnictwo Alergologiczne ZDROWIE

W większości krajów (również w Polsce) koty uczulają częściej niż inne ssaki. Spostrzeżono, że zachodzi to także w okolicach, gdzie hoduje się więcej psów niż kotów, a alergizacja występuje niezależnie od kota. Specjalista alergolog łatwo rozpoznaje alergię na sierść kota na podstawie wywiadów, punktowych testów skórnych (PTS) lub oznaczeń swoistych IgE (sIgE). Zgodnie z zasadą eliminacji czynnika chorobotwórczego zaleca wówczas stanowczo unikanie kontaktów z tym ssakiem. Czy zawsze jest to słuszne?- nie wiadomo, bowiem niektóre badania epidemiologiczne wskazują, iż osoby mające w domu kota rzadziej chorują na astmę.

Zapraszamy do lektury artykułu naukowego Prof. dr hab. n. med. Krzysztofa Buczyłko Kierownika NZOZ Centrum Alergologii w Łodzi hand CZYTAJ CAŁOŚĆ

Felinoterapia („terapia kotem”) – jak na nas wpływają nasi koci przyjaciele?

Małgorzata Dawid

"Koty ach koty. Albo się je kocha, albo się ich nie znosi. Często spotykam się z deklaracją „nie lubię kotów”, podczas gdy z deklaracją „absolutnie nie akceptuję psów”, spotkałam się może z 5 razy w życiu. Zwykle koty nie pozostawiają nas obojętnymi. Po prostu. Są jak ludzie o mocnym charakterze, których albo się kocha, albo mówi się o nich naprawdę źle. Tymczasem koty, przebywanie z nimi może mieć działanie terapeutyczne. Jak działa felinoterapia, czy warto mieć kota i jak wpływają na nas nasi wyposażeni w futro przyjaciele?"

Całość przeczytasz na blogu hand MANUFAKTURA RADOŚCI

Znieczulenie ogólne u kotów

Ryzyko związane ze znieczuleniem ogólnym u kotów rasy Devon Rex, według doktora medycyny weterynaryjnej Michaela Houarda.

Jako, że w przeciągu kilku ostatnich lat we Francji jak i w Holandii odnotowano przypadki śmierci kotów rasy Devon Rex wskutek poważnych powikłań związanych ze znieczuleniem ogólnym, uznaliśmy, że należy poruszyć ten temat w pierwszym wydaniu naszego biuletynu ("Chat M'interex", nr 1, lipiec 1992). Jak również dlatego, że każdy kot w swoim życiu przynajmniej raz zostanie poddany narkozie.

Emocje twojego kota

(tłum. Milena Kołodziej)

Zwierzęta podobnie jak ludzie, posiadają zdolność odczuwania emocji. Oprócz uczuć pozytywnych, tj. radość, zadowolenie, przyjemność, odczuwają również emocje negatywne, tj. lęk, zazdrość, cierpienie lub smutek. Najważniejsze, aby umiejętnie rozpoznać emocje swojego kota i starać się przywrócić mu humor i poczucie szczęścia. Nieraz widzieliśmy zabawne memy ze smutnymi kotami, lecz dzięki obserwacji naszego kotka możemy samodzielnie zidentyfikować źródło jego problemów.
Weterynarze i terapeuci zwierząt, zgodnie twierdzą, że stany emocjonalne naszych pupili wyrażane są przez nich w sposób, nieco odmienny od naszych. Zatem nie należy odczytywać emocji naszych milusińskich, przyrównując je do ludzkich reakcji. Jeśli kot wokalizuje mimo naszych starań, aby przestał, nie robi tego złośliwie, żeby nam dokuczyć, on próbuje nam coś zasygnalizować. Nie możemy przypisywać zwierzęciu naszych ludzkich emocji lub przywar i tak je traktować, gdyż taka postawa nie rozwiąże zasadniczego problemu. Czasem kierujemy się stereotypami w oparciu o Bajki Ezopa lub bezrefleksyjnie powtarzane przez lata opinie, które nie odzwierciedlają faktów, lecz nasze oczekiwania.