plenru

Reksy dewońskie często nazywane są "kotami kosmitami" czy "E.T.". Ich wygląd jest tak charakterystyczny, że niewątpliwie trudno minąć je zupełnie obojętnie - tak aby nie spojrzeć na ich wyjątkowe uszy, migdałowe oczy i całą skąpo owłosioną, orientalną sylwetkę. To, czego nie dojrzymy na pierwszy rzut oka, to równie niezwykły co wygląd - charakter tych kotów. Warto poznać Devony bliżej, odczuć ich "psie usposobienie" przejawiające się np. w... merdaniu ogonem, zamiłowaniu do spacerów (najlepiej połączonych z aportowaniem) oraz chęci ciągłego towarzyszeniu swojemu opiekunowi.

Pochodzenie

Rasa Devon Rex jest stosunkowo młoda. W 1960 roku pojawiła się w Buckfastleigh w hrabstwie Devon rasa kota z rzadkim, pofalowanym futerkiem, podobnym do powstałej 10 lat wcześniej rasy Cornish Rex. Pani Beryl Cox, miłośniczka kotów, zobaczyła po raz pierwszy na terenie nieczynnej kopalni cynku dziwnego kocura o pofalowanej sierści. Po jakimś czasie jedna z kotek urodziła kocięta. W miocie tym był dymny kocurek z kędzierzawym futerkiem Kirlee. Wyrósł na kocura o interesującym wyglądzie i psim charakterze (chodził na smyczy, machał ogonem). W miotach Kirlee i kotek domowych zdarzały się kotki z kręconym futerkiem. Kocura skojarzono z jego własną kędzierzawą córką i to był początek nowej rasy Devon Rex. Koty te krzyżowano jeszcze z kotami burmańskimi i brytyjskimi celem rozszerzenia materiału hodowlanego. Od 1965 r. koty Devon Rex zaczęły się pokazywać na angielskich wystawach kotów, a w 1967 roku zostały uznane jako odrębna rasa przez organizację felinologiczną GCCF.

Charakter

Przedstawiciele tej rasy wyróżniają się nie tylko oryginalnym, "kosmicznym" wyglądem, ale przede wszystkim - iście psim charakterem. Nie ma chyba wśród kotów drugiej rasy, której przedstawiciele... merdają ogonem na znak zadowolenia! Jak łatwo się domyśleć, usposobienie zbliżone do psiego oznacza również, że koty te bardzo przywiązują sie do właściciela, uwielbiają towarzyszyć mu w codziennych czynnościach (również na spacerach!) i źle znoszą samotność. Można powiedzieć, że devony zaprzeczają cechom powszechnie przypisywanym kotom, takim jak np. potrzeba indywidualności i dążenie do ograniczenia kontaktu z człowiekiem. Jeśli poświęcimy mu trochę czasu, Devon Rex z łatwością nauczy się chodzenia na smyczy, aportowania czy przybiegania na wołanie. Co ważne, nie będzie wykonywał tych czynności z poczucia obowiązku i w wyniku treningu, ale z chęci towarzyszenia i bycia blisko opiekuna, oraz... z ciekawości! W końcu każdy dźwięk może oznaczać możliwość doświadczenia czegoś potencjalnie interesującego! Devon Rex są pełnymi energii, wesołymi, odważnymi i towarzyskimi "pieszczochami".

Wygląd

Devon rexy należą do jednej z najlepiej rozpoznawalnych ras. Są kotami szczupłymi, pokrytymi bardzo delikatnym, falistym futerkiem; mają wielkie, głęboko osadzone uszy oraz duże, skośne, szeroko rozstawione i pozbawione rzęs oczy. Głowa ma kształt klina, czoło jest wypukle, nos krótki, policzki szerokie, a podbródek mocno zaznaczony. Brwi i wąsy cechuje mniejsza niż u innych ras długość oraz charakterystyczne skręcenie. Ciało devonów, choć drobne, jest mocne i muskularne. Waga tych kotów jest zatem większa, niż wydaje się w ocenie "na oko". Szeroka klatka piersiowa wraz z dobrze wyprofilowanym grzbietem podkreśla smukłość szyi. Długie, lekko zakrzywione przy tułowiu kończyny, wsparte są na małych, owalnych łapach. Ogon jest owłosiony, cienki i ostro zakończony. Umaszczenie może być różnorodne .

Utrzymanie


Devony są rasą bardzo łatwą w utrzymaniu. Ponieważ ich skąpe futro prawie w ogóle nie linieje, nie wymaga regularnego wyczesywania. W celu zapewnienia właściwej pielęgnacji, wystarczy co jakiś czas przetrzeć je jedwabną szmatką lub po prostu... głaskać! Więcej uwagi należy jednak poświęcić uszom oraz oczom przedstawicieli tej rasy. Uszy, ze względu na swoją wielkość, wymagają regularnego czyszczenia, zaś pozbawione rzęs oczy - przemywania przegotowaną, ciepłą wodą lub specjalnymi preparatami. Jeśli zajdzie potrzeba wykąpania kota, należy użyć specjalnego, wysokiej jakości, szamponu.

Devon rexy są bardzo odporne i rzadko chorują. Należy jednak pamiętać, że źle znoszą chłód oraz wilgoć. Powinny być trzymane wyłącznie w domu!

Ciekawostki


Koty tej rasy mają mniej sierści, przez co wydają się cieplejsze. Ponadto, z tego samego powodu, są bardzo ciepłolubne i uwielbiają wtulać się w swojego opiekuna.

Warto pamiętać o tym, że Devon Rex w pełni dojrzewa i kształtuje się dopiero w wieku ok. 3 lat.

Doskonale funkcjonują z dziećmi :)